![]()
| Model Name: | Rumble™ 200 (V3), 120V, Black/Silver |
| Model Number: | 2370500000 |
| Series: | Rumble |
| Color: | Black/Silver |
| Amplifier Type: | Clase-D |
![]()
| Controls: | Gain, Bright On/Off, Contour On/Off, Vintage On/Off, Drive, Overdrive On/Off, Level, Bass, Low-Mid, High-Mid, Treble, Master Volume |
| Voltage: | 120V |
| Wattage: | 200 Watts @ 4 ohms (with Extension Cabinet), 140 Watts @ 8 ohms (Internal) |
| Effects Loop: | 1/4" - (Send/Return) |
| Inputs: | One - 1/4" |
| Auxiliary Input: | Entrada de Jack Auxiliar 1/8" |
| Headphone Jack: | Jack de auricular 1/8" |
| Line Out: | Salida XLR con toma de masa. |
| Channels: | One - (with Selectable Bright Switch, Contour, Vintage Switch and Overdrive) |
| Horn Tweeter: | One - Compression Tweeter with On/Off Switch |
![]()
| Cabinet Material: | Lightweight Plywood |
| Pilot Light Jewel: | Red LED |
| Handle: | Molded Plastic Strap with Nickel-Plated Caps |
| Front Panel: | Painted Metal |
| Grill Cover: | Black Textured Vinyl Covering with Silver Grille Cloth |
| Amplifier Depth: | 14" (35.56 cm) |
| Amplifier Width: | 19" (48.26 cm) |
| Amplifier Height: | 23" (58.42 cm) |
| Amplifier Weight: | 34.5 lbs. (15.65 kg) |
![]()
| Speaker: | One - 15” Eminence®-Designed Ceramic Magnet Speaker |
| Impedance: | 8 Ohm |
![]()
| Unique Features: | Classic Fender styling, Eminence |
![]()
| FootSwitch: | Optional 1-Button Footswitch: Economy (P/N 0994049000), Vintage (P/N 0994054000), LED (P/N 0994052000) |
| Knobs: | Ivory Soft Touch Radio Knobs |
























